
Kevään 2026 vauvauinnit aloitetaan sunnuntaina 22.2.2026!
Huom! ylläolevassa mainoskuvassa virheellinen aloituksen ajankohta.
Ryhmät:
- klo 9:30-10.00 Vauvat (3kk-6kk)
- klo 10.00-10:30 Vauvat (6kk-1v)
- klo 10:30-11:00 Perheuinti (taapero 1-3v tai vauva + taapero)
Mitä vauvauinti on?
Vauvauinti on koko perheen yhteinen leikkihetki, joka voidaan aloittaa aikaisintaan 3 kuukauden iässä. Vauvauinneissa perhe pääsee yhdessä ohjaajan kanssa tutustumaan erilaisiin tapoihin kuljettaa vauvaa vedessä sekä harjoittelemaan omaehtoisia sukelluksia. Kaikki harjoitteet vauvauineissa tehdään lapsilähtöisesti lapsen oman tahdon ja taitojen mukaisesti. Vauvauinnit toteutetaan terapia-altaassa 32-asteisessa vedessä. Uintikerta kestää 30 minuuttia.
Vauvauintien tavoitteena on kehittää lapsen motoriikkaa sekä opettaa vauvaa nauttimaan vedessä liikkumisesta. Vauvauinti auttaa vauvaa luomaan parempaa vuorovaikutusta vanhempiinsa ja muihin ihmisiin. Vauva saa uinneissa myös paljon uusia kokemuksia ja taitoja, jotka auttavat häntä rohkeampaan suhtautumiseen myöhemmällä iällä.
Mitä perheuinti on?
Perheuintiin pääsee mukaan myös perheen 1–4-vuotiaat isosiskot ja- veljet. Perheuinneissa tehdään samoja juttuja kuin vauvauinnissa. Taaperoille uinneissa opetetaan vesirohkeutta sekä alkeisuimataitoa. Perheuintiin voit osallistua myös vain taaperon kanssa.
Milloin voin tulla mukaan?
Kun vauva on 3kk ja painaa 5kg. Vauvauinnin voi aloittaa myös myöhemmällä iällä alle vuoden ikäisenä. Vauvauinteihin ovat tervetulleita myös erityislapset. Kaikki harjoitteet uinneissa tehdään vauvan tahdissa ja hänen taitojensa mukaan.
Mitä kurssi maksaa?
Vauvauinteihin osallistutaan koko kurssille 135€/9krt, joka maksetaan ensimmäisellä kerralla. Perheuinneissa yksi perhe on max. 2 taaperoa + 2 aikuista tai 1 vauva ja 1 taapero sekä kaksi aikuista.
Miten pääsen mukaan?
Ilmoittaudu soittamalla meille puh. 044 445 7426. Ilmoittautumiset mieluiten 15.2.2026 mennessä. Ilmoittautumisen jälkeen osallistu mukaan vauvauinti infoon 18.2.2026 klo 18:00-19:00. Tavataan Uikon aulassa.
Info on pakollinen kaikille osallistujille. Muodostamme vauvauinti infossa käynneistä myös Whatsapp- ryhmän, missä ilmoitamme poikkeuksista ja uinteihin liittyvistä asioista kurssin edetessä.
Tervetuloa mukaan koko perheen yhteiseen harrastukseen!
Vesi on syli, joka kannattelee ❤️
Uintipäivät:
22.2. vauvauinti sunnuntaina
28.2.
7.3. Hiihtoloma (ei uintia)
15.3. vauvauinti sunnuntaina
21.3.
28.3.
4.4. Pääsiäinen (ei uintia)
11.4.
18.4.
25.4.
2.5.